Proto je nezbytné věnovat zvýšenou pozornost přípravě, stylu jízdy a prevenci a minimalizovat tak riziko dopravní nehody.
První krok k bezpečné jízdě začíná ještě před samotným vyjetím. Důkladné plánování a vybavení vám mohou ušetřit čas a předejít krizovým situacím. Zjistěte si aktuální předpověď počasí a stav silnic na plánované trase. Na horách či v oblastech s častým sněžením je třeba počítat s uzavírkami nebo zhoršenými podmínkami. Pokud je špatná předpověď počasí s hlášením vzniku závějí a sněhových kalamit, tak pokud nemusíte, nevyjíždějte. V případě, že se rozhodnete vyjet, zkontrolujte mimo běžné kontroly vozidla před jízdou také stav zimních pneumatik, jejichž hloubka dezénu by měla ideálně přesahovat zákonné minimum a to 4 mm pro vozidla do 3,5 t a 6 mm nad 3,5 t. Doplňte dostatek pohonných hmot a nemrznoucí směsi do ostřikovačů. Do auta si připravte další zimní výbavu jako jsou sněhové řetězy, zvláště pokud míříte do horských oblastí, škrabku na sklo, smetáček, lopatu a také startovací kabely. Není od věci mít v autě přibalenou přikrývku, a to hlavně pro případy, pokud byste uvízli v koloně nebo by došlo palivo a nemohli byste v kabině auta udržet teplotní komfort. Pokud jedete na delší cestu je dobré myslet také na to, že pokud s vámi cestuje osoba, která užívá léky, měla by je mít u sebe v kabině. Mějte v kabině i dostatek jídla a pití. Nezapomeňte na zábavu pro děti, jako jsou hry, tablety, knihy nebo hudební přehrávače, které nám mohou pomoci udržet je zabavené a v klidu.
Před jízdou očistěte skla, světla a karoserii od sněhu a ledu, protože odpadávající kusy za jízdy jsou velmi nebezpečné pro ostatní účastníky silničního provozu. Uvolněte přimrzlé stěrače pomocí rozmrazovače. Přimrzlé stěrače vás mohou velmi nemile překvapit při jízdě a potřebě setřít skla.
Jízda v zimních podmínkách vyžaduje vysokou míru předvídavosti a klidné ovládání vozidla. Prudké brzdění, ostré zatáčení nebo rychlé přidávání plynu jsou v těchto podmínkách velmi rizikové. Plynulost je základem. Je dobré si uvědomit, že jsou úseky se zvýšeným rizikem tvoření námraz jako jsou mosty, lesní úseky, horizonty, dlážděné silnice a silnice u vodních ploch. Na zledovatělé silnici snižte rychlost, dodržujte větší vzdálenost mezi vozy a maximální opatrnost při míjení ostatních vozů. Zvažte potřebu předjíždění, vrstva sněhu ve středu silnice při jejím přejíždění výrazně zvyšuje nebezpečí smyku. Stejně tak dávejte pozor při přejíždění z a do vyjetých kolejí. Brzděte plynule a opatrně, i když je vaše vozidlo vybaveno systém ABS. Brzdná dráha je na sněhu mnohonásobně delší v porovnání se suchou vozovkou. Do zatáčky vjíždějte pomalu, přibržďujte na rovném úseku před ní, ne až v zatáčce. Zatáčku projíždějte nízkou konstantní rychlostí bez prudších pohybů volantem.
Pokud by došlo k dopravní nehodě, může být velmi užitečným pomocníkem systém e-Call, který je součástí novějších vozidel v rámci Evropské unie. Systém e-Call při autonehodě automaticky nebo po manuálním stisknutí tlačítka kontaktuje tísňovou linku 112 a odešle informace o poloze vozidla. Přes e-Call lze komunikovat přímo s dispečinkem tísňové linky a poskytnout podrobné informace o situaci. Tento systém vám i dalším účastníkům nehody může v kritických chvílích zachránit život. V případě, že vaše vozidlo není vybaveno systémem e-Call, volejte na tísňovou linku 112 nebo 150.
Zimní měsíce přinášejí zvýšené riziko, ale s dostatečnou opatrností, vybavením a klidným přístupem můžete výrazně snížit šance na nepříjemnosti. Buďte zodpovědní nejen vůči sobě, ale i ostatním účastníkům silničního provozu. V zimních podmínkách platí dvojnásob: Štěstí přeje připraveným!
autor: kpt. Ing. Alena Sládková, HZS Libereckého kraje